Třída Slůňata

denča1

Lic. Denisa Polachová
zástupkyně ředitelky, učitelka na třídě Slůňata

Izabela

Izabela Skotnicová
učitelka na třídě Slůňata

Hana Kuzniková - asistentka pedagoga na třídě Slůňata

Hana Kuzniková
asistentka pedagoga na třídě Slůňata

Lenka

Lenka Palgutová
školní asistentka na třídě Slůňata

JAK TO U NÁS CHODÍ

Společně si hrajeme, objevujeme nové věci, experimentujeme, pomáháme si, učíme se spoustu nového a vytváříme pravidla, která se učíme dodržovat.

Ráno do 8.30, kdy se sejdeme všichni ve třídě, si hrajeme v centrech aktivit.

Děti mají nachystanou mísu s ovocem a pitný režim v kuchyňce, kam si můžou chodit po celé dopoledne.

KOMUNIKAČNÍ (RANNÍ) KRUH A POHYBOVÁ CHVILKA

V 8.30 se děti svolávají do ranního kruhu básničkou – povíme si, jaký je dnes den, měsíc
v roce, roční období, občas i procvičíme znalost geometrických tvarů a barev. Také si povídáme o emocích, jak se dnes cítíme.

Když si společně v kruhu popovídáme, následuje pohybová chvilka, kdy rozehřejeme naše svaly formou honičky nebo jiné rušné pohybové aktivity. Poté následuje průpravná část formou rozcvičky, kdy na děti dohlížíme, aby cvik prováděly správně. Nakonec probíhá relaxační část, povětšinou za doprovodu relaxační hudby.

Od 9:00 je pro děti připravena svačina na servírovacím stole, kde si každé dítě připraví jídlo na tácek, odnese ke stolu a dojde si pro pití (kakao, čaj, bílá káva, …)

Když je dítě po svačině, uklidí si své místo po jídle, zajde se umýt, vezme si knihu a jde si ji prohlížet do centra Knihy a písmena.

Poté, co mají děti dojedeno, dá paní učitelka znamení, cinknutím na triangl. Děti uklidí knihy a jdeme společně do komunikačního kruhu.

KOMUNIKAČNÍ KRUH A ŘÍZENÉ NEBO ČÁSTEČNĚ ŘÍZENÉ AKTIVITY

V kruhu máme pro děti připravené materiály k daným úkolům, které nás během řízené činnosti v centrech aktivit čekají. Když si v kruhu společně popovídáme na dané téma, poté vysvětlíme úkoly do jednotlivých center. Děti si vyberou centrum, ve kterou budou pracovat. Pracují do chvíle, než jim dáme znamení, opět cinknutím na triangl, že mají uklízet. Když mají vše uklizeno, prohlédneme si jejich práce v reflexním kruhu. Také si svou práci každé z dětí zhodnotí a společně si řekneme, co se nám dnes povedlo.

POBYT VENKU

Pak už nám nic nebrání v tom, jít ven, ať už na zahradu anebo na procházku.

Ven se vždy děti moc těší. Snažíme se chodit za každého počasí, pokud nám to ovzduší dovolí. Venku běhají, hrají nejrůznější hry. Nejraději mají jízdu na odrážedlech, kolech, tvoření z písku. Ovšem se také nebráníme procházkám, abychom jsme se naučili a osvojovali dodržování pravidel silničního provozu (chůze po chodníku, přechod pro chodce, přednosti, …).

OBĚD A PŘÍPRAVA NA ODPOČINEK

V 11.30 přichází paní kuchařka s obědem, který si děti také servírují sami. Po obědě se děti rozdělují na 2 třídy. Na třídě Slůňata odpočívají předškoláci, na třídu Žirafy odcházejí děti mladšího věku. Děti provedou hygienu, převléknou se do svých pyžam a jdou odpočívat. Většinou dětem čteme pohádkové knížky, občas děti mají poslechovou pohádku nebo pohádkové písničky. Předškoláci, kteří nemají takovou potřebu spánku, mají vždy připravenou nějakou klidovou činnost.

ODPOLEDNÍ ČINNOSTI

Po odpočinku, okolo 14.00, děti opět čeká svačina, kterou si servírují sami. Pak si můžeme zase společně hrát, něco vyrábět, dodělat si nedokončenou práci, nebo při teplejším počasí, trávíme čas na naší zahradě.

Poté děti odcházejí domů.

Domácnost


Hudba


Pohyb a relaxace


Ranní kruh


Ateliér


Dramatika


Kostky


Manipulativa a stolní hry


Knihy a písmena


Dílna


Pokusy a objevy

Měsíc patřil podzimu, plodům, bramborám a bramboriádě, a tak si děti usmažily i bramborové placky… Děkuji p. as. Haničce, která dětem názorně ukázala ingredience, k některým si děti také přivoněly a hádaly, co to asi je.  Předškoláci brambory nastrouhali, přidali všechny potřebné ingredience dle postupu,...

Září je za námi! Celý měsíc jsme se seznamovali s novými kamarády, paními učitelkami, ale také s prostředím školky a režimem naší třídy. Hodně jsme si hráli, objevovali jsme nové hračky, pomůcky v centrech aktivit a také nechyběly společné hry. Společnými silami jsme tvořili třídní pravidla, pro...

Paní knihovnice si pro děti připravila besedu na téma "Nebojím se tmy - noc - co se děje v noci - noční zvířátka a povolání." Přečetla příběh, který děti velice zaujal. Také se děti naučily básničku s pohybem. Poté si vymalovaly ducha dle vlastní fantazie,...

V lednu jsme se věnovali tématu ptáci v zimě. Naučili jsme se některé ptáčky, které u nás v zimě můžeme vidět. Také jsme si ukázali krmítka a co do nich ptáčkům v zimě sypeme. Poté jsme si řekli charakteristiku ročního období a jak se v tomto...

Místo odpoledního odpočinku vyrazili předškoláci na radnici MOaP nazdobit vánoční stromeček. Děti vyrobily ozdoby, které pak zavěsily na stromeček. Myslím, že ho máme moc hezky nazdobený. A protože jsme měli ještě spoustu času, vyrazili jsme na náměstí kouknout na vánoční trhy, kde jsme se...

Slůňata navštívila knihovnu. Nejvíce děti zaujal příběh myšáka, lišky a sovy. K příběhu měla paní knihovnice připravené otázky pro děti. Také se děti naučily básničku s pohybem. Poté si vymalovaly omalovánku lišky dle vlastní fantazie a prohlídly spoustu knížek plných obrázků. S návštěvou knihovny jsme...